!!!Všetky pokusy ktoré s tabletom robíte, robíte na vlastné riziko !!!
Prečo tento článok vznikol?
Ako pripojiť k Windows tabletu periférie a zároveň ho nabíjať? Toto je otázka ktorú často čítam v diskusiách k tabletom. Veľa ľudí zistilo že tablet zvládne mnoho periférií (veď je to v podstate plnohodnotné PC) ,ale problém potom môže byť jeho výdrž keď s ním potrebujete dlhšie pracovať... Prípadne potreba pred každou takouto prácou si tablet dostatočne nabiť.
Vyskúšal som prakticky jedno riešenie o ktoré sa s Vami chcem podeliť. Po pár týždňoch ladenia to funguje tak skvelo že sa tablet stal (v istom čase) mojim jediným PC doma... Vytrieskal som z neho asi maximum čo s dá dostať z takéhoto tabletu. Návod som sa snažil napísať naozaj dôkladne, pre technicky zdatnejších je tu 80% vecí navyše... A napísal som tu aj poznatky čo som zistil od iných užívateľov ktorý toto skúšali prípadne úspešne používajú.
Priamo otestované to mám s tabletom Lenovo Miix 2 8 ,ale aj iné podobné tablety s Windows by na tom mohli byť rovnako – ale nemusí to tak byť na 100% ! Sú možné trochu zmeny v zapojení toho často jediného mikro USB konektora. A prípadne pozor na tablety väčšie ktoré majú občas napájanie 20V (alebo 12) ako notebooky. Tam to taktiež nemusí fungovať, ale tie majú zväčša viac konektorov. (Občas ešte môže pomôcť inak zapojený konektor – s odporom ako pri Androidoch a podobne.) Napríklad pri Dell Venue 8 PRO a Acer Iconia W4 toto moje riešenie nefunguje určite, už to testovali iní...
(Pozor ,Android zariadenia takto fungovať 100% nebudú - vyskúšané ,tie majú inak riešený systém identifikácie funkcie USB OTG , a teda aj iné riešenia. Ide to aj na nich urobiť, ale to sem pliesť nebudem.)
(Na nasledovných obrázkoch je vidno ako sú zapojené jednotlivé káble, preto nie je jedno či je OTG, alebo nabíjací / dátový / "bežný" (Regular)! A presná schéma ako je vlastne pripojené nabíjanie k dátovému káblu. Šikovnejší ani nemusia nič kupovať, len si pripoja k dátovému káblu dvojlinku a privedú po nej 5V...)


Inšpiráciu k mojim pokusom som našiel na
tejto stránke
kde ma zaujalo ako užívateľ dokázal z tabletu urobiť v
podstate plnohodnotné PC.
Všimol som si, že tam prezentuje aj to že tablet sa dokáže popri pripojených perifériách aj dobíjať
,dokonca má
o tom samostatný článok
kde vysvetľuje zapojenie (keďže to asi zajímalo veľa čitateľov).
Dlho som neotáľal, a keďže som mal doma staré káble na hranie s potrebnými koncovkami tak som jeden ihneď upravil. V podstate som k bežnému nabíjaciemu/dátovému káblu prirobil odbočku na prídavné napájanie (ten kábel je dôležitý ,nesmie to byť OTG kábel! , ale iba napájací),celé to pripojil k aktívnemu HUB-u ktorý aj tak už dlho používam k notebooku a dodal tomu ešte energiu z nabíjačky. Bolo to plne funkčné ale hrozné na pohľad. (Pokiaľ ste zruční tak nie je problém používať aj toto primitívne riešenie , fungovať to bude spoľahlivo, spoje samozrejme dobre zaizolovať ) Ďalej som pátral kde sa dajú tieto káble ktoré som videl na tých stránkach zohnať. Nakoniec som našiel obchod tu na SK čo mal USB káble s odbočkou na prídavné napájanie + potrebné redukcie, a išiel som do toho...
Čo bude treba:
-
Aktívny USB HUB (s vlastným napájaním, to by malo byť bežné príslušenstvo k notebooku alebo tabletu podľa mňa) .Minimálne so štyrmi vstupmi, inak to nemá zmysel. Klávesnica a myš je minimum,potom disky,či tlačiareň,prípadne USB video adaptér ako popíšem neskôr. Stačí aj najlacnejší,ale ako píšem v dodatkoch tak s kvalitným dosiahnete viac... Samozrejme dá sa používať aj bezdrátová klávesnica a myš,ak ju máte doma. Uštríte nejaký ten port, a ak je Bluetooth tak oba.
- Dátový/nabíjací kábel k tabletu mikro USB samec – USB samec (ideálne zohnať nejaký krátky aby sa to neplantalo po stole ,ale stačí aj ten čo bol k tabletu)
-
Nabíjačku k tabletu ,alebo inú čo dá 5V 2A! a má výstup na USB (slabšie s 1A výstupom čo sa dodávajú k telefónom tablet nenabijú) . V podstate by mala stačiť aj tá čo je dodaná k tabletu ak dáva 2A len ja žiadnu nemám k nemu tak neviem aká výkonná tam je a čí má takú koncovku... Na obrázku je na ukážku 2A nabíjačka k tabletom od Samsungu.
- USB predlžovací (2m) kábel s USB samcom na jednej strane a USB samicou na druhej (privedie napájanie k tabletu ak ho budete nabíjať z externej nabíjačky).Tento kábel nie je potrebný ak dáte ako zdroj nabíjania USB HUB, alebo nabíjačku máte dostatočne blízko na to aby ste červenú koncovku kábla s odbočkou zasunuli rovno do nej.
-
Špeciálny kábel s USB koncovkami a odbočkou na prídavné napájanie (na obrázku je USB 3.0, ale použil som USB 2.0 s červeným napájacím káblom)
-
spojku USB A samica – USB A samica
To je všetko čo potrebujeme na prvú časť – aktívny HUB ktorý utiahne periférie a nabíjanie tabletu zároveň. V podstate dve veci tak za 3 Eurá dohromady keď nerátam HUB (najlacnejšie aj za 10 Eur). Nie každý obchod to má a tak tu sú odkazy kde som to kúpil ja:
Tak a teraz to stačí poprepájať a je to:
Zapojíme si HUB tak ako má byť (kábel k napájaniu a výstupný kábel),dáme ho do elektriky. Prípadne hneď pripojíme vstupné zariadenia ktoré chceme používať.
Zoberieme kábel s odbočkou .Do jeho samice vložíme výstupný kábel z HUB-u ,do jeho červeného samca privedieme energiu z 2A nabíjačky od tabletu pomocou kábla USB samec - USB samica (už spomenutý ten USB predlžovací kábel , nabíjačku dáme do zásuvky samozrejme) , prípadne červený konektor zasunieme do jedného zo vstupov USB HUB-u ak je dostatočne výkonný. A zostáva nám čierny samec ktorý by sa mal pripojiť do tabletu. Takže použijeme spojku ktorá nám v podstate zo samca urobí samicu a do nej dáme dátový kábel USB - mikro USB (už po x-tý krát upozorňujem že dátový ,inak nebude fungovať to nabíjanie) a ten zapojíme do tabletu. Keď máte všetko zapojené a aj obe nabíjačky (k HUB-u a k tabletu ak sme ju použili) zapnuté v elektrike, tak tablet sa začne nabíjať a po kratučkej chvíli zaregistruje aj periférie (ak už nejaké máte v HUB-e) a pripojí ich. To je všetko k prvej časti ,môžete si užívať klávesnicu a myš na plnohodnotnú prácu bez obmedzení výdrže batérie... K tomu ešte nejaké voľné USB porty na čokoľvek a tým myslím ozaj čokoľvek lebo tablety s plnohodnotným Windows zvládnu obslúžiť v podstate všetko ako bežné PC... (aj plnohodnotné niekoľko TB externé disky s NTFS formátom ktoré robia Android zariadeniam problémy, tlačiarne, skenery)
Ak nabíjanie tabletu počas práce nepotrebujete ,prípadne vám stačí na kratšiu prácu jeho výdrž na batériu (ktorá je vďaka aktívnemu HUB-u dobrá ,tablet vtedy nemusí ťahať aj periférie) ,tak stačí len USB HUB pripojiť k tabletu priamo, ale tento krát cez OTG (!) kábel a je to.
Ak napájanie tabletu bude riešiť jeden z voľných USB portov na aktívnom HUB-e tak môže byť problém s dostatočným prúdom pre nabíjanie. Niektoré HUB-y majú obmedzený prúd ktorý do vstupu dodajú a maximum 0,5A je pre tablet málo. Prípadne keď už k HUB-u pripájate iné periférie tak na tablet mu nezostane dosť energie , lebo aj oni majú spotrebu... Ale ako núdzové riešenie OK ,len ste si minuli ďalší port. Ono je mu často málo aj tá 2A nabíjačka ,lebo v praxi je to nabíjanie pomalé ,skôr udržiavacie ,pri väčšej záťaži dokonca nabíja tak percento za polhodinu ,či dokonca klesá tak percento za pol hodinu. Ale je to ako celok použiteľné ,veď takto vydrží celý deň (keď tablet vypnete a necháte ho tak ,tak sa dobije ,a v spánku sa tiež dobíja rýchlejšie) . Keď zapnem tú to zostavu so 100% batérie tak je stále na 100% nabitá.
Posledné zistenia (rok 2020):
Nedalo mi to pokoj a zohnal som klasický USB OTG kábel s odbočkou na
prídavné napájanie...
(presne tento) S telefónom (Galaxy S7) to nefungovalo, išlo napájanie,
ale nešla funkcia OTG - nedetekovalo periférie.
Na iných Android telefónoch to je občas naopak, ale nefunguje to prakticky tak isto...
No ale s týmto tabletom to fungovalo - 100%, a ja som tak veľmi elegantne vyriešil to čo som tu
mochlal pomocou káblov, redukcií... Jediným
krátkym káblikom s koncovkami presne ako treba (šťastie pravda že je to na staršie mikro USB...)
. Dobré vedieť. Dokonca USB funguje aj ak
je to externé napájanie pripojené, aj ak nie je, takže nemusím riešiť
rozdielne káble podľa toho či potrebujem aj nabíjanie, alebo iba pripojiť periférie. Zapojím
kľudne aj bez nabíjania a idem, no a ak
časom treba "šťavu" tak pripojím nabíjanie...
Keď už máme takúto fajn zostavu ,tak prečo k tomu nepridať aj poriadny monitor aby sa nám ešte lepšie pracovalo...
Ak máte HDMI výstup na tablete tak už ste si ho asi aj pripojili a máte hotovo ,lenže nie každý tablet ho má (môj Miix 2 8 ho nemá). Ako ste videli na stránkach čo som dal na začiatku na ne odkazy tak ide aj to, a stačí na to ten jeden mikro USB port čo tablet má. Samozrejme aj to som otestoval a vyriešil.
Potrebujeme USB/video adaptér. Najlacnejšie sú aj pod 30 Eur a majú len VGA výstup. To dnes nie je
moderné ,časť
monitorov má DVI vstup a aj HDMI ,aj bežné TV dnes majú často HDMI čiže odporúčam univerzálnejší
adaptér
USB/
VGA DVI HDMI. Tu existuje už poriadny výber ,aj cenový. Nechcel som veľa investovať ,nevedel som
vopred
výsledok
a tak som si vybral
tento od firmy i-Tec.
Mali to za rozumnú cenu v obchode čo som kupoval káble tak som to bral naraz odtiaľ (
Interstore ).
Adaptér má 3 druhy výstupov (vďaka redukciám v balení) a umožňuje zobraziť rôzne rozlíšenia až po full HD
(to už
je náročné na zbernicu a trochu je to vidieť ,preto odporúčam radšej nejaký HD monitor ,na základnú
prácu to
stačí a funguje to veľmi slušne ...).
Podporované rozlíšenia adaptéra sú: 640x480, 800x600, 1024x768,
1280x960, 1280x1024, 1360x768, 1366x768,
1368x768, 1400x1050, 1440x900, 1600x1200, 1680x1050, 1920x1080.
Pokiaľ by ste pripojili monitor s iným ako podporovaným rozlíšením tak by akurát zostalo trochu čierneho
miesta
niekde po krajoch, fungovať to ale bude v pohode, môžete si v nastaveniach nastaviť rozlíšenie ktoré
bude v
danej konfigurácii najvhodnejšie. Pripojenie adaptéru je jednoduché. Zapojíme ho do jedného z tých
voľných USB
vstupov na HUB-e ,na jeho výstup pripojíme monitor a je to ,už len trocha nastavení. Len
POZOR ,najskôr si pred
prvým spustením káble iba pripravte , adaptér do USB HUB-u nepripájajte ,len k monitoru a
nainštalujte si
ovládače. Na stránke výrobcu môjho adaptéra sú aj najnovšie ktoré fungujú s Windows 10.
Spustite inštaláciu a
adaptér pripojte k HUB-u až keď vás na to inštalačný program vyzve. Ďalej postupujte podľa
toho čo bude na
obrazovke. Možností ako pripojiť tento externý monitor je viac:
- duplikovať tieto obrazovky
- rozšíriť tieto obrazovky
- zobraziť len na monitore 1
- zobraziť len na monitore 2
Mne sa osvedčilo zobrazenie len na monitore 2. V iných prípadoch sa mi často otáčalo
zobrazenie na monitore (pri manipulácii s tabletom)
,alebo nebolo na celom monitore a v tomto mnou preferovanom prípade ide iba externý monitor a display
zhasne
(úspora
energie a neruší svojim svitom...),ale to neznamená že sa vypne ,reaguje na dotyky stále (napríklad
gesto „pinch
to zoom“ funguje...). No ale prepínať to ide ľahko pravda ako komu vyhovuje...
Nemusíte sa báť že sa vypne (odpojí) monitor a nebudete môcť ovládať tablet ,v tom prípade
sa zobrazenie ihneď prepne späť na display. Keď tablet uspíte tak ťuknutím na klávesnicu alebo posunom
či
kliknutím myši sa sám zapne ,keď ho vypnete a znovu zapnete tak ako nabieha tak sa sám prepne rovno na
pripojený
externý monitor. Veľmi pohodlné je to ,nie sú s tým žiadne obmedzenia.
Samozrejme môžete vyskúšať aj iné adaptéry od iných výrobcov... Možno budú aj kvalitnejšie a
stabilnejšie, keďže
sú drahšie. Ale myslím že toto je taký štandard, aspoň pre USB 2.0 zbernicu kde je fullHD a 60fps
maximum čo
utiahne. Adaptéry pre USB3.0 ale nemusia fungovať vôbec !
(dozvedel som sa o tom na tomto odkaze)
Ešte taká malá informácia – vždy som skúšal iba VGA výstup ,nemal som iný kábel. Nie je vylúčené že cez
DVI či
rovno HDMI bude lepšia kvalita , je to modernejšie digitálne rozhranie na rozdiel od analógového VGA...
POSLEDNÉ
ZISTENIA: po dlhšom teste fullHD TV pripojenej cez HDMI musím skonštatovať že toto pripojenie je
určite o niečo
lepšie. Stabilnejšie a čistejšie na rušenie zvuku. Ale fullHD rozlíšenie je už pre túto zostavu
náročné na dáta,
a HD monitor ide výborne aj na staré VGA. Zrejme najlepší kompromis by bolo rozlíšenie niekde medzi
(1440x900,
prípadne 1600x900).
Možné problémy, či nejasnosti:
- ešte som nedoriešil pripojenie lepšieho zvukového výstupu... Adaptér prenáša iba videosignál, zvuk nie ! (ani pri pripojení cez HDMI či DVI kde je to možne) Keď spojím tablet so zvukovým vstupom monitora alebo TV cez 3,5mm Jack ,tak tam je dosť slušný rušivý brum (zrejme tá grafická karta v adaptéry). Skúsil som ešte USB reproduktory pripojiť. Brum zmizol ,zvuk parádny ,ale len ak nebol pripojený monitor. Ako som ho pripojil bolo počuť trochu skreslenie vo zvuku ,zrejme zaťažená USB zbernica už nevládala... Keď som pripojil slúchadlá tak brum nebol ,čiže asi najvhodnejšie riešenie by bolo pripojiť cez 3,5mm Jack nejaké aktívne reproduktory (nemám možnosť otestovať teraz...). POSLEDNÉ ZISTENIA: pri použití HDMI pripojenia k TV a kvalitnejšieho zrejme poriadne odtieneného zvukového kábla bol brum už v podstate zanedbateľný (hlasitosť na tablete naplno ,na TV menej ,opačne sa brum prejavoval viac),bolo to na bežné používanie úplne v poriadku. Aj externé reproduktory s vlastným napájaním pripojené cez 3,5mm Jack som otestoval ,bolo to v pohode, akurát tie lacné „vrčia“ lebo nie sú poriadne odrušené a rušenia je tu vďaka display adaptéru viac ako dosť.... V pohode fungovali aj USB reproduktory, samozrejme zvuk nič moc , veď čo čakať od zariadenia ktoré je napájanie iba z USB čka... Ale práve toto riešenie - externé USB mini reproduktory používam teraz bez problémov, hlavne s HD displayom kedy samotná zbernica nie je tak zaťažená... Na zvuk k videám na YouTube to stačí.
- celkový grafický výkon – asi bude vhodnejšie používať túto zostavu na HD monitoroch ,alebo na full HD nastaviť menšie rozlíšenie ,len neviem či to pôjde ,toto nemám ešte doladené lebo full HD som mal pripojené tak 30 minút , a ostatné moje pokusy respektíve plné používanie lebo aj toto píšem na tejto zostave prebieha na starom monitore 1280x1024 bodov. Ma jednom fóre mi diskutér –UNI- napísal že na full HD je dátový tok zrejme asi 12,5MB/s čo je asi hodne veľa na tú jednu USB zbernicu... POSLEDNÉ ZISTENIA: menšie rozlíšenie na fullHD zariadení ide nastaviť ,trochu to rozhadzuje kvalitu zobrazenie a napríklad menšie rozlíšenia ktoré nie sú násobkami natívneho (nesedí pomer) sú vlastne výrezy v monitore ,jeho časť zostáva nevyužitá... Nejakú úsporu na výkone som ale nebadal pri základnej práci (video to už áno). Najvhodnejšie je použiť natívne rozlíšenie monitora keď to adaptér podporuje. Teraz zostavu používam na monitore s VGA pripojením a rozlíšením 1366x786 (takýchto monitorom je plný Bazoš za pár Eur) a ide to ako celok výborne. Zbernici odľahlo a aj myš je prekresľovaná perfektne rýchlo ( pri fullHD bolo cítiť oneskorenie). Myslím že najvhodnejšie (na prácu a funkčnosť) by bolo nejaké 1600X900 a podobné medzi HD / fullHD rozlíšenie.
- perlička čo sa týka nových Office pre Windows 10 z MS Store – na zariadeniach do 10.1 palca môžete tieto nové univerzálne Office aplikácie (Word ,Excel a PowerPoint) používať zdarma aj na úpravu dokumentov (stačí zdarma konto Microsoft ,len trochu je to obmedzené oproti tomu ak si priplatíte Office 365,ale na základnú domácu potrebu dostatočné ,no a samozrejme v porovnaní s plným Office pre PC je to celkovo ešte obmedzené). Takže som si nainštaloval Word mobile na skúšku a pokiaľ som ho používal len na display-i tabletu tak všetko OK ,lenže ako som sa pripojil k monitoru systém asi nejako zdetekoval zmenu veľkosti a vyskočila upozornenie že pre úpravy potrebujem mať zaplatené Office 365. To by nevadilo ,bolo by to férové ,mám predsa monitor nad 10.1 palca ,lenže upozornenie nezmizlo ani po odpojení monitora a návrate na 8 palcov, čím sa stal tento program pre mňa nepoužiteľný (mne konkrétne to nevadí ,ja mám spolu s tabletom zakúpený plnohodnotný Office 2013 Home and Student) a bolo ho treba reinštalovať aby bol zasa k dispozícii zdarma a samozrejme už nespúšťať keď je pripojený monitor.... Tak toto bude dôležité upozornenie pre majiteľov tabletov ktorí tieto univerzálne Office používajú vo verzii zdarma. A je možné že táto situácia nastane aj pri používaní funkcie Continuum na novým Windows Mobile telefónoch od MS ,jednoducho tam Office pôjdu iba s predplatným Office 365. Mimochodom vždy je možnosť používať zdarma Office web app – webové aplikácie Office od Microsoftu (je potrebné konto ,ale stačí aj zdarma registrácia) POSLEDNÉ ZISTENIA: vraj k tomuto javu dochádza aj pri použití funkcie Continuum na nových Lumia telefónoch ,ale iba keď sa použijú predpripravené šablóny! Vlastné dokumenty to dovolí editovať zdarma. A keď som to skúsil na externom monitore tak mi môj súbor načítalo a hláška naozaj nevyskočila ,zrejme som pri mojich prvých pokusoch zrovna klikol na nejaký dokument - šablónu. Inak už je to pasé ,MS tie programy zo Store stiahol... Takže zostávajú buď webové Office (zhruba tá istá úroveň ako boli tieto univerzálne), alebo plné.
- externý monitor sa občas odpojí. Neviem zatiaľ presnú príčinu ,musím to sledovať. Niekedy ide v kuse aj niekoľko hodín ,ale občas má aj svoje chvíľky a odpája sa častejšie. Monitor hlási že nie je signál ,pritom kontrolka na USB HUB-e svieti že adaptér je pripojený. Možno chyba adaptéra. POSLEDNÉ ZISTENIA: odpájanie spôsoboval asi slabý napájací prúd pre adaptér! Keď som to poistil zdvojeným káblom s prídavným napájaním tak je spojenie 100% (a zasa som prišiel o USB port...),mám pocit že môj starý USB HUB to už nezvládal. Keď testy prebiehali na inom s originál 2A nabíjačkou tak výpadok nenastal. Momentálne používam nový výkonný 7 vstupový USB HUB čo má 5A napájanie a pripojenie je úplne stabilné aj na jednom kábli, a to napájam aj tablet priamo z HUB-u.
- klávesnica sa občas mierne zasekne a potom vypíše naraz asi 10 znakov po sebe (posledné stlačené písmeno).Stáva sa to veľmi zriedka a veľmi nepravidelne. Pokiaľ ale nie je pripojený monitor tak všetko ide na 100%. POSLEDNÉ ZISTENIA: myslím že aj toto súviselo s nedostatkom prúdu a výkonu pre adaptér ,lebo ako náhle som to poistil zdvojením napájania a odľahčením zbernice pripojením iba HD monitora ako píšem hore tak aj tieto problémy skončili... Pri používaní nového 5A USB HUB-u sa to nestalo ani raz.
- POSLEDNÉ VYLEPŠENIE ZOSTAVY -
Vymenil som USB HUB za kvalitnejší s 5A nabíjačkou a 7 vstupmi + 2 nabíjacími USB konektormi –presný typ TP-Link 720 .
V tejto zostave je
to konečne ono. Po pripojení základných zariadení (myš ,klávesnica , externý HDD a Display port pre
monitor mám
stále ešte 3 voľné vstupy. Samotné nabíjanie tabletu teraz prebieha z jedného z nabíjacích výstupov na
USB HUB-e
a teda ušanoval som jednu nabíjačku a dlhý kábel. Celé to teraz (bez problémov) ťahá jediná nabíjačka k
HUB-u.
Spojenia sú stabilné, VGA adaptér nepadá (stačí mu jednokáblové pripojenie ,ten HUB dáva s prehľadom
viac ako
0,5A na každý vstup). Už ani klávesnica nerobí preklepy a dokážem k zostave pripojiť aj Android tablet
ktorý má
ohromnú spotrebu, alebo prenosný disk bez vlastného napájania ktorý mi ani starý USB HUB nechcel
utiahnuť.
Trochu drahšie riešenie ale malo to zmysel, HUB má totiž už USB 3.0 (aj keď iba na výstupe...),
to sa zíde aj do budúcnosti.
ZHRNUTIE:
Ako núdzová náhrada PC je to viac ako výborné riešenie... Výkon tabletu na základné veci je v pohode (ono ani výkon ultra lacného notebook-u nie je o nič väčší, tragická je hlavne jeho rýchlosť keďže má iba obyčajný pomalý disk, prípadne starý procesor Pentium, Celeron a pod.). Potrebné veci ako Internet , pozeranie fotografií , videá (skúšal som maximálne fullHD aj to s nie najvyšším dátovým tokom) , či Office a rôzne poznámky to zvláda s prehľadom. Samozrejme ideálne je si pustiť tak jeden dva programy naraz a neotvárať 10 okien v prehliadači. Vďaka klávesnici ,myši a veľkej zobrazovacej jednotke je všetko zrazu o 1000% použiteľnejšie a výhoda mobility tabletu zostáva – odpojíte jeden kábel a tablet beriete preč. Prídete domov ,pripojíte jeden kábel a tablet/PC je pripojené... Môžete mať trvalo pripojený externý HDD čiže ani obmedzená celková možná pamäť tabletu (interná + SD karta) vám už nevadí. Mimochodom - štart tabletu po zapnutí je okolo 15 sekúnd... To je slušné. Zariadenie ani po roku nejako nespomaľuje, ale zahlcuje sa trochu ten systémový disk. Windows aj s programami (je ich tam už dosť) už potrebuje skoro 30GB.
Ak by ste ale chceli iba malé prenosné PC tak toto nie je asi najlepšia cesta ,odporúčam radšej kúpiť
niečo ako
„Intel Compute Stick“
, to sa mi
viac pozdáva na takéto účely. Nič menej teraz je ten Compute Stick iba so slabším procesorom a menšou
pamäťou
,to sa neoplatí, prípadne je to dosť na hrane. Vraj by mal na trh prísť nástupca s novou radou úsporných
procesorov ,potom to bude konečne použiteľné ale o dosť drahšie, zrejme až skoro 400 Eur (prípadne už
tento
starší model bude aspoň za cenu pod 100Eur).
POSLEDNÉ ZISTENIA: mal som možnosť Intel Compute Sick otestovať –
je mierne slabší ako tablet Lenovo Miix 2 8,ale k TV na prehrávanie Youtube a videí z kľúča je
funkčný (full HD
TV, pripojené cez HDMI). Verzia s 2GB RAM a 32GB ROM. Veľmi šikovné núdzové PC... USB HUB nutnosť...
Ale pri
tomto zariadení ma prekvapilo zopár veci (aj + aj -), takže bude mať samostatný článok... Inak asi
lepšie na
doma a k TV je malý pasívny
Zotac, to je tiež zaujímavé riešenie do 250 Eur... Podpora až 4K videa.
Ten Compute Stick mal hlavne problémy s príjmom
WiFi, tá malá anténa v malom tele chytá signál fakt mizerne... Cez kábel (alebo USB Wi-Fi adaptér)
to išlo
už korektne.
Čo sa týka výberu vhodného tabletu na tu predstavené použitie – najlacnejšie verzie so 16GB internou pamäťou si dobre rozmyslite (respektíve ani na také nemyslite) ,to bude neustály boj s plnou pamäťou. Verzie s 32 GB už budú fungovať v pohode ,ale iba u užívateľov ktorí vedia čo robia a vedia sa o ten obmedzený ukladací priestor starať . Bude treba nastaviť ukladanie dokumentov a prípadne aj inštaláciu aplikácií na externú kartu a celkovo udržovať tablet v „čistom“ stave - rozumej po každej aktualizácii odstrániť zálohy (trvalo pripojená SD karta je podmienka vždy a na každom zariadení s nižšou pamäťou ako 64 GB). Naproti tomu až verzia so 64GB internej pamäti je v pohode ,aj aplikácie môžete inštalovať na internú pamäť (určite pôjdu rýchlejšie). Čo sa týka procesorov – na Miix 2 je použitý Intel Z3740,čo je 4-jadro s integrovanou grafikou a jeho výkon je na základné veci dobrý. Často sa ešte používajú (taktiež 4-jadrá s integrovanou grafikou) Z3735 či Z3736 (a aj iné poslabšie verzie). Myslím že oba sú mierne slabšie (možno tak o 10%) ,detaily nájdete napríklad na tejto porovnávacej stránke - mám pocit že najvýkonnejší model je práve Z3740,ostatné sú lacnejšie a sú použité v lacnejších modeloch. Niektoré zariadenia majú v BIOS-e funkciu na nastavenie výkonu procesoru ,tak aj na to treba dávať pozor aby išli naplno. A čo sa týka RAM pamäti tak zariadenia s 1GB sú k ničomu, zariadenia s 2GB fungujú veľmi dobre ,ale je vhodné všetko čo nepotrebujete odinštalovať ,prípadne zakázať zopár programov spúšťať pri štarte. Ideálne by bolo 4GB RAM ,lenže to nemá ani jedno zariadenie podobného typu (aj keď procesor Z3740 to podporuje ,tie slabšie podporujú maximálne 2 GB). Takže v skratke – 2GB RAM a 32GB ukladacieho priestoru je minimum (+ slot na SD kartu je podmienka). Model Lenovo Miix 3 8 v cene okolo 100 Eur je na takéto hranie ako stvorený (teda pokiaľ podporuje tento hack s USB...). Inak ak by tablet mal HDMI bolo by to obrovské plus, celkový výkon by mierne narástol, lebo by sa nezaťažovala tá USB zbernica ešte aj obrazom a prípadne zvukom, tieto dáta by išli do monitoru či TV cez HDMI kábel a postarala by sa o to asi viac grafika a menej procesor...
A ešte (trochu mizerné) foto celej zostavy:
(USB HUB vľavo, externý disk vpravo , display adaptér vpravo pod monitorom
- biely)


A tu zostava s klávesnicou v obale, bez redukcií, aj takto to ide používať na cestách (ale aj na
toto
mám
redukcie aby som tam mohol pripojiť ešte externé 5V napájanie).
Ale táto klávesnica je trochu mizernná, lepšie je pripojiť k tabletu mini klávesnicu od Raspberry na
ktorú mám
vlastnú recenziu. Na tej sa
píše podstatne
lepšie, a tie USB čka na nej, to je paráda.